Ціна газу – за що ми платимо?

Українські сім’ї витрачають значну частину свого бюджету на оплату газу та тепла. Не дивно, що політики щедро роздають обіцянки знизити ціну на газ вдвічі, а то й в чотири рази. Чи можливо це насправді? На що витрачаються гроші, які ми сплачуємо за газ?

Розглянемо детальніше з чого складається ціна газу.
Наразі українці сплачують за
1 куб. м газу 8,55 грн. З цієї суми 5,91 грн, або близько 70%
ціни – це податки і дивіденди, які Нафтогаз перераховує державі. За рахунок цих коштів виплачуються зарплати лікарям, вчителям, пенсії і т.д. Саме таким чином народ реалізує своє конституційне право на дохід від використання надр.
На що йде решта коштів?
0,8 грн – це вартість транспортування газу магістральними та розподільчими газопроводами.
Газу українського видобутку не вистачає, тому ще 0,55 грн з вартості кожного кубометру газу доводиться витрачати на покриття збитків від щорічного імпорту 3,7 млрд куб. м. газу та продажу його населенню за зниженою ціною.
Ще 0,51 грн – це гроші, які «губляться» в «газзбутах» на шляху від споживача до Нафтогазу – адже саме цим приватним компаніям, здебільшого підконтрольним олігарху Дмитру Фірташу, уряд доручив постачати газ населенню.
Що ж залишається власне на видобуток?
На обслуговування та підтримання роботи існуючих свердловин з кожного проданого кубометру газу Нафтогазу залишається 44 копійки, на інтенсифікацію та буріння нових свердловин – лише 34 копійки.
Більше про газ, встановлення лічильників, норми споживання – на сайті www.gazpravda.com.ua

Ціна незалежності

Україна володіє третіми в Європі запасами газу, проте видобуток газу – недешева справа. Наші родовища та свердловини виснажені. Якщо не вкладати кошти в інтенсифікацію видобутку, розвідку та нове буріння, – щороку рівень виробництва газу природнім шляхом знижуватиметься на 1-1,2 млрд куб. м.
Просте утримання видобутку на поточному рівні вимагає інвестицій на рівні 2,1 грн в ціні кожного проданого українського кубометру газу.
Якщо ж ми хочемо досягти енергетичної незалежності, наростити власний видобуток та відмовитися від імпорту, – з кожного проданого кубометру у видобуток потрібно інвестувати не менше 2,9 грн.
Тобто, наразі ми вкладаємо у видобуток вдев’ятеро менше, ніж потрібно.

Взяти і розділити

Що буде, якщо втілити обіцянки політиків та просто розділити ціну газу для населення на 2, або на 4?
Припустимо, замість 8,55 грн за куб. м, газ коштуватиме 3,5 грн. Це автоматично знизить надходження до бюджету від Нафтогазу в 4 рази. Замість 5,91 грн з кожного кубометру держава отримає лише 1,49 грн.
Це десятки мільярдів, яких забракне для виплати пенсій, для виплати заробітних плат вчителям, лікарям та військовим.
Це нульові інвестиції у власний видобуток газу, щорічне збільшення імпорту на 1-1,2 млрд куб. м.
Це щорічне зростання збитків від закупівлі дорогого імпортного газу та його продажу населенню за зниженою ціною на 5,5 млрд грн. Замість української економіки ми годуватимемо чужу.
На додаток до всього, штучне зниження цін – це швидкий розрив співпраці з МВФ та європейськими банками, обвал курсу до 40-60 грн за долар.
Відтак, знизивши ціну, ми просто вистрелимо собі в ногу. Єдина складова у собівартості газу, яку дійсно необхідно прибрати якнайшвидше – це втрати на «газзбутах». Вивільнені кошти слід спрямувати на розвиток видобутку українського газу – надалі це дозволить відмовитися від імпорту та прибрати ще одну складову собівартості, покриття збитків від імпорту. Таким чином ми збережемо фінансову стабільність, забезпечимо замовлення для українських підприємств та надходження до бюджету для виплати зарплат і пенсій.

Іван Романченко

Один отзыв

  1. Путин:

    Украина раза в два получает дороже газ, чем могла бы получать», — сказал Путин

    ПЕКИН, 27 апр — РИА Новости.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.

^ Наверх