Розвиток міста: Нікополь у 2030 році. Яким його бачать нікопольці?

Володимир Байдуков,
БФ «Нікополь туристичний»

Перший форум інтегрованого розвитку Нікополя відбувся! Які результати отримає місто і його жителі завдяки цій події та співробітництву з партнерами?

Організаторами події виступили Нікопольська міська рада, німецьке товариство міжнародного співробітництва «GIZ» та благодійний фонд «Нікополь туристичний». Форум проходив у традиційному для такого масштабу місці – палаці урочистих подій.

Подія неабияк зацікавила містян, у форумі взяли участь понад 100 осіб. Порівнюючи з попередніми подібними подіями у місті можна сказати, що громадянська активність дуже і дуже втішна. Звісно, неабияку роль у цьому відіграла і рекламна кампанія, що тривала в Інтернеті. Також матеріали та публікації про форум можна було побачити у друкованій пресі міста, громадському транспорті, комунальних закладах, кафе, магазинах.

У своєму слові на відкритті форуму заступник міського голови Ольга Коник привітала учасників, подякувала нашим зарубіжним партнерам, фонду «Нікополь туристичний» та усім, хто долучився до розробки стратегії розвитку міста. Також вона наголосила, що підтримка GIZ, зокрема, у сфері допомоги ВПО є дуже важливою для Нікополя. Представник GIZ Бербель Швайгер у своїй промові дуже потішилася кількості людей, яких зацікавило питання розробки стратегії та поділилася інформацією щодо програм підтримки Німеччиною України і зокрема ВПО у Нікополі.

Міжнародний експерт Йохен Гаулі поділився з гостями баченням того, навіщо містам потрібна стратегія розвитку і детально розказав про те, як вона працює. Начальник відділу міжнародного співробітництва та розвитку міськради Сергій Дорошенко приділив увагу пілотному міському проекту, який вирішує проблеми житла для малозабезпечених груп населення (в тому числі житлових проблем внутрішньо-переміщених осіб) і реалізується спільно с GIZ.
Активна робота на форумі велась в новому для Нікополя і перевіреному часом в Європі форматі «Світового кафе». Такий інноваційний метод обговорення проблем привезли с собою наші зарубіжні гості з Німецького товариства міжнародного співробітництва «GIZ». Сутність цього методу полягає у акцентуванні уваги на спілкуванні учасників між собою і продукуванні нових думок, створенні синергії різних точок зору і бачення розвитку міста. Учасники об’єдналися між собою за інтересами у чотири групи-кластери. Представники виконкому презентували кожен в кластерах SWOT-аналіз міських проблем та варіанти їх вирішення. Також у кожній групі працювали запрошені «GIZ» німецькі експерти. Звісно, було багато нових ідей. Учасники занотовували їх на дошці для того, щоб бути долученими до Інтегрованої стратегії розвитку нашого міста.

Чи вплинуть результати голосування та ідеї жителів міста на стратегію розвитку Нікополя?

Однозначно вплинуть! Це була одна із головних цілей форуму. Такі заходи передбачають комунікацію влади з громадою, для спільного вирішення напрямку руху міста у майбутньому.
В цьому пілотному проекті важливим напрямком є складова частина Стратегії – План дій щодо житла для малозабезпечених груп населення з пріоритетом вирішення житлових проблем внутрішньо-переміщених осіб у місті. За допомоги GIZ ця проблема буде вирішуватися в практичній площині.

Тож коли місцевій громаді буде презентований готовий варіант Інтегрованої стратегії міста-2030?

Це відбудеться вже у березні 2019 року. Розробка Стратегії в рамках пілотного проекту розпочалась ще у 2018 р. – для цього Нікопольська міська рада створила робочу групу з числа співробітників виконкому міськради та представників громадських організацій.

Як скоро почне діяти стратегія?

Після представлення громаді на другому форумі відбудеться її затвердження на сесії міської ради. Стратегія розвитку розрахована до 2030 року.
Приділимо увагу питанням, що були важливими для учасників форуму. За результатами обговорень у кластерах всім було запропоновано проголосувати за найбільш пріоритетні саме для них проекти і завдання, що передбаченні для реалізації у майбутньому. Серед проектів, які користувалися найбільшим попитом, були:

У сфері соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, спорту, культурної спадщини – будівництво басейну (18 голосів), запровадження програм збереження, захисту та відродження культурної спадщини Нікополя (15 голосів), створення нових місць для відпочинку і творчості (наприклад, на місці колишнього молокозаводу, ринку «Шопа», колишніх дитячих садків) (12 голосів), ініціювання програми на місцевому, обласному та державному рівні з покращення води в Каховському водосховищі та благоустрою пляжів для відпочинку та спорту (7 голосів), розробка державних та міських програм з профілактики алкогольної та наркотичної залежності (7 голосів).

У сфері міського розвитку, житла, управління будинками, інфраструктури, доступності і транспорту – реконструкція доріг, особливо зливової системи або водовідведення (19 голосів), покращення збору сміття (18 голосів), реалізація пілотного житлового проекту за адресою вул.Кармелюка, 4 (11 голосів).

У сфері загального простору, екології, клімату і безпеки – оновлення зовнішніх систем водопостачання (8 голосів), розробка стратегії озеленення (7 голосів), реалізація проектів Парк Перемоги і Парк Пушкіна (по 6 голосів).

У сфері місцевої економіки, бізнесу і туризму – розробка стратегії розвитку туризму (14 голосів), реконструкція та покращення території уздовж берегів водосховища (12 голосів), прозорість, відповідальність, ефективність місцевої адміністрації та правоохоронних органів при здійсненні діяльності та наданні послуг (13 голосів).

Про які ідеї також говорили на форумі?

На дошках візуалізації учасники залишали багато нових ідей, реалізації яких вони дуже чекають від міської влади. Серед них було: більш широке впровадження систем сонячного і вітряного вироблення енергії, створення системи ефективного використання дощової води зі зливової каналізації (наприклад, для поливу зелених насаджень), створення у місті громадського простору-коворкінгу, встановлення відео спостереження біля пунктів прийому металобрухту, більш активне озеленення міста та організація моніторингу за зеленими насадженнями, облаштування громадських вбиралень, розвиток електронних послуг для мінімізації фактів корупції, відновлення старовинної бруківки та реконструкція будівель в Старій частині міста, створення пішохідної зони на площі Б. Хмельницького, віддати, або передати в довгострокову оренду порожні приміщення підприємцям-інвесторам, створення електронного поіменного реєстру рішень депутатів міської ради, благоустрій території автовокзалу, створення умов доступності усіх спортивних закладів міста для маломобільних груп населення, організація дозвілля для пенсіонерів у зимовий час, автоматичні пункти прийому тари у супермаркетах, будівництво скейт-парку, створення програми брендування міста, будівництво хостелу та багато іншого.

Якщо скласти певний топ-чарт питань, що турбували містян за підсумками форуму, на перше місце вийде питання гарантії реалізації стратегії розвитку міста. Нікопольці мають великі надії, що вона буде втілена у життя. Згадуючи текст заголовку цієї публікації, можна сказати, що кожен без винятку з учасників форуму мав своє бачення розвитку міста, витратив час і зміг донести його до GIZ та влади. Це неабиякий показник довіри і підтвердження, що громадянське суспільство у нашому місті існує і розвивається. Сподіваємось, що зав
дяки стратегії розвитку, Нікополь до 2030 року стане саме таким, яким його хочуть бачити містяни!
Від імені співорганізатора форуму – фонду «Нікополь туристичний» дякуємо партнерам із «GIZ» за те, що вірять у наше місто, і створюють умови для проведення таких заходів, а міській раді та працівникам палацу за допомогу у підготовці заходу.

Фото Поліни Рехлицької та Ігоря Кобельнюка

Один отзыв

  1. Мрийченко:

    Дурень думкой багатие — высказался и радие!..

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.

^ Наверх